Flathead, Glacier athletes enjoy a productive day

Print Article

  • Flathead's Ben Perrin distances the pack in the boys' 3,200 meter run at the Class AA State track and field meet at Legends Stadium on Friday. (Casey Kreider/Daily Inter Lake)

  • 1

    Flathead's Ben Perrin takes an early lead in the boys' 3,200 meter run at the Class AA State track and field meet at Legends Stadium on Friday. (Casey Kreider/Daily Inter Lake)

  • 2

    Glacier's Drew Deck competes in the long jump at the Class AA State track and field meet at Legends Stadium on Friday. (Casey Kreider/Daily Inter Lake)

  • 3

    Flathead's Madde Boles clears 5'3" in the high jump at the Class AA State track and field meet at Legends Stadium on Friday. (Casey Kreider/Daily Inter Lake)

  • 4

    Flathead's Ben Perrin catches his breath after winning the boys 3,200 meter run at the Class AA State track and field meet at Legends Stadium on Friday. (Casey Kreider/Daily Inter Lake)

  • 5

    Flathead's Seth Moon competes in the long jump at the Class AA State track and field meet at Legends Stadium on Friday. (Casey Kreider/Daily Inter Lake)

  • 6

    Bigfork's Anya Young competes in the girls' 1,600 meter run at the Class B State track and field meet at Legends Stadium on Friday. (Casey Kreider/Daily Inter Lake)

  • 7

    Bigfork's Anya Young competes in the girls' 1,600 meter run at the Class B State track and field meet at Legends Stadium on Friday. (Casey Kreider/Daily Inter Lake)

  • 8

    Flathead's Chance Sheldon-Allen runs in the boys' 200 meter dash at the Class AA State track and field meet at Legends Stadium on Friday. (Casey Kreider/Daily Inter Lake)

  • 9

    Flathead's Chance Sheldon-Allen competes in the long jump at the Class AA State track and field meet at Legends Stadium on Friday. (Casey Kreider/Daily Inter Lake)

  • 10

    Glacier's Sean Hegstad competes in the long jump at the Class AA State track and field meet at Legends Stadium on Friday. (Casey Kreider/Daily Inter Lake)

  • Flathead's Ben Perrin distances the pack in the boys' 3,200 meter run at the Class AA State track and field meet at Legends Stadium on Friday. (Casey Kreider/Daily Inter Lake)

  • 1

    Flathead's Ben Perrin takes an early lead in the boys' 3,200 meter run at the Class AA State track and field meet at Legends Stadium on Friday. (Casey Kreider/Daily Inter Lake)

  • 2

    Glacier's Drew Deck competes in the long jump at the Class AA State track and field meet at Legends Stadium on Friday. (Casey Kreider/Daily Inter Lake)

  • 3

    Flathead's Madde Boles clears 5'3" in the high jump at the Class AA State track and field meet at Legends Stadium on Friday. (Casey Kreider/Daily Inter Lake)

  • 4

    Flathead's Ben Perrin catches his breath after winning the boys 3,200 meter run at the Class AA State track and field meet at Legends Stadium on Friday. (Casey Kreider/Daily Inter Lake)

  • 5

    Flathead's Seth Moon competes in the long jump at the Class AA State track and field meet at Legends Stadium on Friday. (Casey Kreider/Daily Inter Lake)

  • 6

    Bigfork's Anya Young competes in the girls' 1,600 meter run at the Class B State track and field meet at Legends Stadium on Friday. (Casey Kreider/Daily Inter Lake)

  • 7

    Bigfork's Anya Young competes in the girls' 1,600 meter run at the Class B State track and field meet at Legends Stadium on Friday. (Casey Kreider/Daily Inter Lake)

  • 8

    Flathead's Chance Sheldon-Allen runs in the boys' 200 meter dash at the Class AA State track and field meet at Legends Stadium on Friday. (Casey Kreider/Daily Inter Lake)

  • 9

    Flathead's Chance Sheldon-Allen competes in the long jump at the Class AA State track and field meet at Legends Stadium on Friday. (Casey Kreider/Daily Inter Lake)

  • 10

    Glacier's Sean Hegstad competes in the long jump at the Class AA State track and field meet at Legends Stadium on Friday. (Casey Kreider/Daily Inter Lake)

Flathead’s Madde Boles wins high jump; Ben

Perrin claims 3,200 and Kyle Calles wins 800

By DAVID LESNICK

The Daily Inter Lake

A dramatic victory for the ages in the high jump, a successful title defense along with an unbeaten season on the track, and a long, but very busy and productive day for a gifted and multi-talented athlete were a few of the highlights turned in by Flathead and Glacier on Friday during Day 1 of the Class AA state track meet at Legends Stadium.

Flathead senior Madde Boles survived a tense, back and forth jump-off battle with a determined Anna Trudnowski of Butte, but pulled through in the end to win the high jump (5-5).

Flathead senior Ben Perrin led from start to finish to make it two straight state championships in the 3,200 (9:25.07). He jumped out to a big lead, nearly 100 yards for several laps, and his final margin of victory was four seconds.

Flathead senior Kyle Calles capped off his season by winning the 800 (1:58.76). That follows a disappointing seventh place finish at state a year ago.

And Glacier junior Drew Deck placed fifth in the long jump (21-9), ran on the Wolfpack fourth place 400 relay team and placed sixth in the 400 (50.80). He also ran in the 110 hurdles prelims.

Today, he will compete in the triple jump, 110 and 300 hurdles and maybe the 1,600 relay.

“I got a couple personal bests, but didn’t place as high as I wanted,” Deck said at the conclusion of Friday’s action.

“But the main goal is to place and score points for the team.”

Deck wants to compete in the 1,600 relay today, “but we’ll see,” he said.

“We have tons of guys ready to run if I don’t.”

On the team front, the favorites are off to great starts.

Missoula Sentinel, 55, and Billings West, 37, are 1-2 in the boys standings.

Bozeman, 56, and Billings West, 32, top the girls.

The Flathead boys are holding down third place with 33 points.

The meet concludes today with field events starting at 9 a.m. and track events at 10:30

Five girls cleared 5-5 in the high jump, but Boles and Trudnowski were the two finalists with no misses after no one cleared 5-7. That put the duo in a head-to-head competition, which at one point seemed like it would never end, to determine the champion and the runner-up.

The jump-off started at 5-6, and both missed.

That dropped the crossbar down to 5-5, and both missed again.

At 5-4, Trudnowski, who always went first in the jump-off, grazed the bar, but not enough to knock it off.

Boles easily cleared that height to force another go for both girls

Both missed at 5-5 and 5-4, but easily cleared 5-3 and 5-4. With the bar back up to 5-5, Trudnowski knocked it off with her legs. Boles followed with a clean jump to win it, immediately knelt in the pit, covered her face with her hands and cried.

“Oh God, it was so emotional,” Boles said.

“The jump-off really made it even more emotional … like a roller coaster ride.”

Boles had a season best of 5-6 while it was 5-5 for Trudnowski.

“I was just trying to tell myself I was going to get over that,” she said on all of her must-win attempts.

“No negative thoughts. I thought on every jump it might happen.”

Boles finished fourth at state a year ago.

“It feels great,” she said of being a state champion.

“Kind of hard to believe. I will remember it for the rest of my life.”

Trudnowski smiled after Boles made the winning jump. The two later embraced after meeting with coaches.

“I’ll also remember Anna from Butte,” Boles added.

Calles has been waiting for his championship moment following a tough 2018 campaign. An ankle injury after the opening weekend last year delayed his return until just before divisionals and state.

“That was my main motivation in the offseason,” he said.

He responded by posting a personal best time.

“I got out in front and it was fast start,” he said.

“I tried to stick with it the whole way.”

He did slip to second briefly on the sprint home, but pushed through.

“Leading has been my thing,” he said.

“That was my eighth 800 win. I’ve led every race. That seems to be working for me.”

Flathead’s other high placer was Seth Moon, who was second in the long jump.

On the record front, Delaney Bahn of Bozeman won the long jump with a big-time distance of 19-3.75. The all-class state record for that event was 18-11 3/4 and was co-held by Julie Leneger of Dillon (2001) and Lexie Miller of Flathead (1979).

Mya McNeely had the best performance for Glacier’s girls, placing second in the shot put with a throw of 39-0.

Boys

Team Totals

Missoula Sentinel 55, Billings West 37, Flathead 33, Bozeman 28, Missoula Hellgate 20, Glacier 17, Billings Senior 14, Butte 12, Billings Skyview 10, Missoula Big Sky 9, Helena Capital 8, Great Falls C.M. Russell 2, Helena High 2, Great Falls High 1.

Events

400 — 1, Jaden Foster, Sentinel, 48.98. 2, Trevin Gradney, Billings Wes, 49.50. 3, Tommy Mellott, Butte, 50.53. 4, Sean Hegstad, Glacier, 50.55. 5, Tyler Rued, Bozeman, 50.64. 6, Drew Deck, Glacier, 50.80.

800 — 1, Kyle Calles, Flathead, 1:58.76. 2, Griffin May, Bozeman, 1:59.41. 3, Jacob Vetter, Butte, 1:59.72. 4, Noah McNelis, Sentinel, 2:00.15. 5, Finn Bentler, Billings Sen, 2:01.73. 6, Van Gottwals, Billings Wes, 2:01.83.

3,200 — 1, Ben Perrin, Flathead, 9:25.07. 2, Ian Curtis, Hellgate, 9:29.07. 3, Lukas Horejsi, Hellgate, 9:34.94. 4, Owen Smith, Billings Sen, 9:36.46. 5, Simon Hill, Glacier, 9:37.86. 6, Stirling Marshall-Pryde, Bozeman, 9:39.23.

400 Relay — 1, Billings West (Eyezayah Boroughs, Clint Ambuehl, Trevin Gradney, Connor Ryan), 42.15. 2, Sentinel, 42.25. 3, Helena Capital, 42.65. 4, Glacier (Drew Deck, Cole Crosby, Sean Hegstad, Dyllyn Stabler), 42.83. 5, Billings Senior, 43.04. 6, Flathead (Jaden MacNeil, Blake Counts, annen Beyl, Chance Sheldon-Allen), 43.12.

High Jump — 1, Julius Mims, Billings Sky, 6-9. 2, Zac Crews, Sentinel, 6-3. 3, Dylan Sandry, Big Sky, 6-1. 3, Neil Daily, Sentinel, 6-1. 5, Bryson Muchmore, Sentinel, 6-1. 6, Harrison Goss, Charles M Ru, 6-1.

Pole Vault — 1, Jameson Slevin, Bozeman, 14-6. 2, Jon Tripp, Billings Wes, 14-6. 3, Takahisa Samano, Billings Sen, 14-0. 4, Josh Smalley, Big Sky, 13-6. 5, Dawson Ziegler, Helena Capit, 13-6. 6, Zackary Eckles, Bozeman, 13-0.

Long Jump — 1, Elias Dewaters, Sentinel, 22-5.50. 2, Seth Moon, Flathead, 22-2.25. 3, Logan Riddle, Hellgate, 22-1.50. 4, Chance Sheldon-Allen, Flathead, 21-11. 5, Drew Deck, Glacier, 21-9. 6, Gabe Longin, Great Falls, 21-8.

Shot Put — 1, Carter Slade, Billings Wes, 54-3. 2, Brock Field, Sentinel, 49-4.50. 3, Spencer Warren, Bozeman, 47-6.25. 4, Tre Krause, Glacier, 47-4.75. 5, Holden Sampson, Helena, 47-1. 6, Hunter Clark, Charles M Ru, 46-2.50.

Girls

Team Totals

Bozeman 56, Billings West 32, Helena High 25, Billings Senior 20,Missoula Sentinel 19, Flathead 17,Helena Capital 15, Missoula Hellgate 13, Butte 12, Glacier 12, Great Falls C.M. Russell 12, Missoula Big Sky 10, Billings Skyview 4, Great Falls High 1.

Events

400 — 1, Odessa Zentz, Helena, 57.75. 2, Addi Ekstrom, Bozeman, 59.35. 3, Sydney Sheridan, Helena Capit, 59.37. 4, Brooke Stayner, Sentinel, 59.48. 5, Mary Corbett, Bozeman, 59.66. 6, Madi Provo, Hellgate, 1:00.02.

1,600 — 1, Terra Trom, Bozeman, 4:55.92. 2, Tiahna Vladic, Billings Sen, 4:56.09. 3, Kylie Hartnett, Helena, 5:02.00. 4, Alex Moore, Bozeman, 5:02.60. 5, Natalie McCormick, Bozeman, 5:05.36. 6, Elena Vandersloot, Billings Sen, 5:08.40.

400 Relay — 1, Billings West (Maddie Albrecht, Chloe Davies, Jaeden Wolff, Willa Albrecht), 47.80. 2, Helena Capital, 48.48. 3, Bozeman, 49.09. 4, Flathead (Kennedy Kanter, Mikayla Shinn, Skyleigh Thompson, Jessica Barnhart), 49.59. 5, Big Sky, 49.66. 6, Helena, 50.08.

High Jump — 1, Madison Boles, Flathead, 5-5. 2, Anna Trudnowski, Butte, 5-5. 3, Delaney Bahn, Bozeman, 5-5. 4, Hannah Schonhoff, Bozeman, 5-5. 5, Giliian Sherrill, Hellgate, 5-5. 6, Avery Buglione, Great Falls, 5-3.

Pole Vault — 1, Maisee Brown, Billings Sen, 11-9. 2, Isabella Reed, Big Sky, 11-3. 3, Kendall Stark, Billings Wes, 11-3. 4, Mara Lynch, Bozeman, 10-6. 5, Emma Zimmerman, Billings Wes, 10-0. 6, Cameron Leo, Billings Sen, 10-0.

Long Jump — 1, Delaney Bahn, Bozeman, 19-3.75. 2, Ashley McElmurry, Sentinel, 18-11. 3, Lauren Heggen, Sentinel, 18-3.25. 4, Brooke Berry, Billings Sky, 17-2. 5, Taylor Brisendine, Glacier, 17-1.75. 6, Audrey Bloomquist, Helena Capit, 17-1.50.

Shot Put — 1, LaKeema Williams, Billings Wes, 42-3. 2, Mya Mcneely, Glacier, 39-0. 3, Breanna Johns, Charles M Ru, 38-9. 4, Carsyn Campbell, Billings Wes, 38-9. 5, Kayla Martin, Flathead, 37-5.50. 6, Hannah Heath, Flathead, 36-1.75.

Javelin — 1, Piper Pfister, Hellgate, 130-1. 2, Jamie Pickens, Helena, 129-5. 3, Kylee Gilcher, Charles M Ru, 129-0. 4, Madalynn Rhodes, Butte, 125-8. 5, Kenzie Williams, Glacier, 125-6. 6, Anja Jackson, Sentinel, 123-4.

Class B

Powell County and Three Forks are tied for the team lead with 22 points each. Glasgow and Cut Bank, 16, each, are tied for third.

Huntley Project, 36, Manhattan, 25, and Wolf Point, 22, sit 1-2-3 in the boys standings.

Troy’s Hunter Leighty placed second in the 400 with a time of 49.48.

Girls

Team Totals

Powell County 22, Three Forks 22, Glasgow 16, Cut Bank 16, Colstrip 15, Huntley Project 12, Harlem 8, Baker 8, Wolf Point 8, Manhattan 6, Malta 4, Rocky Boy 4, Whitehall 4, Thompson Falls 4, Red Lodge 3, Poplar 2, Lincoln County 1.

Events

400 — 1, Emily Kolstad, Glasgow, 59.34. 2, Kamdyn Molenda, Cut Bank, 59.91. 3, Jewel Olson, Wolf Point, 1:00.37. 4, Katie Whitehurst, Whitehall, 1:00.88. 5, Kamryn Scully, Powell Count, 1:01.84. 6, Abigail Dudley, Colstrip, 1:02.00.

1,600 — 1, Whitney Hanson, Colstrip, 5:12.57. 2, L’Tia Lawrence, Harlem, 5:15.69. 3, Hallie Hemenway, Manhattan, 5:19.51. 4, Hayley Burns, Colstrip, 5:20.40. 5, Katie Jacobsen, Red Lodge, 5:23.15. 6, Natalie Lile, Huntley Proj, 5:26.67.

Pole Vault — 1, Kamryn Scully, Powell Count, 11-0. 2, Dakota Manecke, Cut Bank, 10-6. 3, Emily Kolstad, Glasgow, 9-6. 4, Maya Stiles, Thompson Fal, 9-0. 5, Paisley Ferdina, Wolf Point, 9-0. 6, Katie Jacobsen, Red Lodge, 9-0.

Long Jump — 1, Keaton Lynn, Three Forks, 17-.25. 2, Wrenzi Wrzesinski, Baker, 16-11.50. 3, Kendall Lynn, Three Forks, 16-9. 4, Erica Smith, Malta, 16-5.75. 5, Kamryn Scully, Powell Count, 16-4.25. 6, Macee Murphy, Huntley Proj, 16-3.

Discus Throw — 1, Emily Poole, Huntley Proj, 125-8. 2, Amy Fjell-Hagan, Powell Count, 124-8. 3, Paeton Ohs, Three Forks, 115-2. 4, Rochelle Pease, Rocky Boy, 110-1. 5, E’Leena Sherman, Poplar, 109-11. 6, Megan Hanson, Lincoln Coun, 109-3.

Boys

Team Totals

Huntley Project 36, Manhattan 25, Wolf Point 22, Missoula Loyola 17, Glasgow 16, Broadwater 12, Fairfield 12, St. Labre Catholic 10, Jefferson 10, Thompson Falls 9,Troy 8, Joliet 8, Sweet Grass County 6, Anaconda 6, Three Forks 4, Harlem 4, Lincoln County 4, Powell County 2, Colstrip 2, Shelby 2, Forsyth 2.

Events

400 — 1, Kameron Rauser, Broadwater, 49.19. 2, Hunter Leighty, Troy, 49.48. 3, Casey Gunlikson, Sweet Grass, 49.65. 4, Mitchell Burns, Huntley Proj, 49.95. 5, Ty Henry Steele, Broadwater, 50.99. 6, Hunter Mahan, Loyola-Sacre, 51.42.

800 —1, Wyatt Barney, Manhattan, 1:57.91. 2, Bryce Love, Manhattan, 1:59.62. 3, Nick Page, Wolf Point, 1:59.88. 4, Zak Meeker, Manhattan, 1:59.89. 5, Marik Chrisman, Powell Count, 2:01.35. 6, Clay Paddock, Fairfield, 2:03.33.

3,200 —1, Ellis McKean, Glasgow, 9:59.52. 2, Zander Ackerman, Wolf Point, 10:03.82.3,Wilson Overby,Glasgow, 10:09.21.4,BradCichosz, Harlem, 10:13.71. 5, Zak Meeker, Manhattan, 10:17.77.6, Bryce Love, Manhattan, 10:19.94.

Pole Vault —1, Chris Kistler, Huntley Proj, 13-9. 2, Logan Heser, Wolf Point, 13-6. 3, Brennen Blume, Anaconda, 13-0. 4, Bryce Olson, Three Forks, 13-0. 5, Wyatt Brusven, Shelby, 12-6. 6, Kordel Ellis, Huntley Proj, 12-6.

Long Jump —1, Avery Stiles, Jefferson, 22-3. 2, Ry Olson, Joliet, 21-11.75. 3, Cooper Waters, Loyola-Sacre, 21-2.25. 4, Gordon McMillion, Loyola-Sacre, 21-1.25. 5, Noah Bouchard, Huntley Proj, 20-9.50. 6, Chris Hust, Huntley Proj, 20-8.75.

Discus —1, Journey Grimsrud, Huntley Proj, 151-2. 2, Isaiah Bouchard, Huntley Proj, 147-3. 3, Bryce Danielson, Loyola-Sacre, 144-5. 4, Tameron Medicine Bull, St Labre Cat, 140-0. 5, Beau Petersen, Colstrip, 138-11. 6, Cody Burk, Thompson Fal, 136-0.

Javelin —1, Dawson Allen, Fairfield, 177-3. 2, Trey Fisher, Thompson Fal, 176-2. 3, Tameron Medicine Bull, St Labre Cat, 174-11. 4, Jakeb Kindel, Lincoln Coun, 170-7. 5, JW Bonomo, Forsyth, 166-0. 6, Kaelob Flores, Fairfield, 165-1.

Print Article

Read More Local Sports

(No heading)

June 16, 2019 at 5:00 am | Daily Inter Lake ...

Comments

Read More

Lakers AA drop 1st game of DH to Billings Royals AA

June 15, 2019 at 5:00 am | Daily Inter Lake The Kalispell Lakers AA scored nine runs in the fourth inning and led 13-8 after six in the second game of a doubleheader against the Billings Royals AA at Griffin Field late Saturday evening. A f...

Comments

Read More

Montana rallies to win Badlands Bowl

June 15, 2019 at 5:00 am | Daily Inter Lake MILES CITY — Jesse Owens of Billings West had three second-half touchdown receptions, two from quarterback Kris Brown of Bozeman, as Montana rallied for a 41-14 victory over North Dakota in the 26t...

Comments

Read More

Force U11 boys a family affair

June 13, 2019 at 5:00 am | Daily Inter Lake By DAVID LESNICK The Daily Inter Lake The soccer practice Thursday evening for the Flathead Force U11 boys in preparation for this weekend’s State Showcase Tournament at Kidsports Complex was n...

Comments

Read More

Contact Us

(406) 755-7000
727 East Idaho
Kalispell, MT 59901

©2019 Daily Inter Lake Terms of Use Privacy Policy
X
X