Street, Perrin, Deck state track leaders for all classes in track

Print Article

Angellica Street of Columbia Falls, Ben Perrin of Flathead and Drew Deck of Glacier top the latest edition of Elite Track and Field Lists for Montana, which is compiled by Jeff Hedstrom, a montanatrack.com representative.

All the times, marks and distances are as of May 4 and includes athletes from all classes.

Street heads the girls javelin with her season best throw of 150 feet, 1 inch.

Perrin has the state’s best 3,200 time for boys — 9 minutes, 16.53 seconds — and Deck leads all 300 hurdlers with his 39.02 clocking.

The lists are event leaders from Montana high schools from around the state from times that were compiled from the results and the deep lists that were entered into the montanatrack.com website. The all-class state records are in parentheses. If there are any time corrections or missing meets on the website’s results page, please feel free to tweet the site’s Twitter (@Montana_Track) or email at jeff_hedstrom07@hotmail.com.

Area individuals checking in with second best times, distances or marks are: Flathead’s Chance Sheldon-Allen in the 200 (22.32), Perrin in the 1,600 (4:21.02) and Madison Boles in the high jump (5-6) and Glacier’s Evan Todd in the javelin (196-1).

Perrin and Todd are defending state champions in Class AA.

The Glacier boys 400 relay team has the second fastest time (43.18).

The regular season ends this weekend.

Divisional action for all classes will be held next weekend with state to follow.

BOYS

100 meters (10.50) – Casey Gunlikson, Big Timber 10.83; Connor Ryan, Billings West 10.90; Jaden Foster, Missoula Sentinel 10.94; Jace Klucewich, Frenchtown 11.06; Martin Farver, Scobey 11.11; Chance Sheldon-Allen, Kalispell Flathead 11.12; Bret Morris, Helena Capital 11.12; Eyezayah Boroughs, Billings West 11.13; Joe Olson, Bozeman 11.16; Brock Ping, Billings Senior 11.19

(AA)-Ryan, Billings West (A)-Klucewich, Frenchtown (B)-Gunlikson, Big Timber (C)-Farver, Scobey

200 meters (21.06) – Connor Ryan, Billings West 21.94; Chance Sheldon-Allen, Kalispell Flathead 22.32; Jaden Foster, Missoula Sentinel 22.34; Eyezayah Boroughs, Billings West 22.35; Jace Klucewich, Frenchtown 22.46; Casey Gunlikson, Big Timber 22.56; Drew Morgan, Columbia Falls 22.57; Tommy Mellott, Butte 22.61; Austin Hernandez, Huntley Project 22.67; Martin Farver, Scobey 22.68

(AA)-Ryan, Billings West (A)-Klucewich, Frenchtown (B)-Gunlikson, Big Timber (C)-Farver, Scobey

400 meters (47.75) – Hunter Shelmerdine, Seeley-Swan 49.82; Mitchell Burns, Huntley Project 50.02; Jay Beagle, Libby 50.41; Hunter Leighty, Troy 50.50; Jack Waddell, Livingston 50.59; Trevin Gradney, Billings West 50.69; Drew Deck, Kalispell Glacier 50.79; Kameron Rauser, Townsend 50.92; Sean Hegstad, Kalispell Glacier 50.95; Dylan Cervelli, Dillon 50.99

(AA)-Gradney, Billings West (A)-Beagle, Libby (B)-Burns, Huntley Project (C)-Shelmerdine, Seeley-Swan

800 meters (1:51.84) – Levi Taylor, Laurel 1:57.25; Tyler Schmautz, Frenchtown 1:58.70; Tanner Trafton, Lewistown 1:58.85; Kyle Calles, Kalispell Flathead 1:59.92; Finn Bentler, Billings Senior 1:59.92; Van Gottwals, Billings West 2:00.63; Zak Meeker, Manhattan 2:00.91; Jack Springer, Billings Skyview 2:01.29; James Normandeau, Ronan 2:01.46; Noah McNelis, Missoula Sentinel 2:01.53

(AA)-Calles, Kalispell Flathead (A)-Taylor, Laurel (B)-Meeker, Manhattan (C)-Damon Bird, Fort Benton (2:03.57)

1,600 meters (4:12.06) – Levi Taylor, Laurel 4:17.29; Ben Perrin, Kalispell Flathead 4:21.02; Owen Smith, Billings Senior 4:25.97; Jonathan Wheeler, Bozeman 4:29.60; Alexander Koehn, Billings West 4:30.45; Gordon Gentry, Great Falls CMR 4:30.85; Griffin May, Bozeman 4:32.03; Tyler Schmautz, Frenchtown 4:32.10; Ian Curtis, Missoula Hellgate 4:32.38; Finn Bentler, Billings Senior 4:33.76

(AA)-B. Perrin, Kalispell Flathead (A)-Taylor, Laurel (B)-Meeker, Manhattan (4:36.60) (C)-Wills Degrandpre, Charlo (4:36.16)

3,200 meters (9:04.35) – Ben Perrin, Kalispell Flathead 9:16.53; Levi Taylor, Laurel 9:20.54** (9:45.13); Ian Curtis, Missoula Hellgate 9:39.85; Simon Hill, Kalispell Glacier 9:51.13; Lucas Horejsi, Missoula Hellgate 9:51.26; Riley Schott, Manhattan Christian 9:51.45; Gordon Gentry, Great Falls CMR 9:53.12; Sam Fulbright, Lewistown 9:53.38; Jesse Dimich-Louvet, Billings Senior 9:54.45; Stirling Marshall-Pryde, Bozeman 9:54.70

(AA)-B. Perrin, Kalispell Flathead (A)-Taylor, Laurel (B)-Ellis McKean, Glasgow (10:11.23) (C)-Riley Schott, Manhattan Christian

110 hurdles (14.21) – Bradley Graves, Huntley Project 14.64; Caden Olsen, Billings Skyview 14.95; Jaromy Coomes, Billings West 15.05; Chris Abell, Laurel 15.07; Lee Walburn, Whitefish 15.13; Kameron Rauser, Townsend 15.24; Camden Capser, Billings Central 15.28; Dylan Parks, Darby 15.33; Joe Olson, Bozeman 15.40; Alec Ladas, Helena Capital 15.41

(AA)-Olsen, Billings Skyview (A)-Walburn, Whitefish (B)-Graves, Huntley Project (C)-Parks, Darby

300 hurdles (37.66) – Drew Deck, Kalispell Glacier 39.02; Casey Gunlikson, Big Timber 39.29; Bradley Graves, Huntley Project 39.39; Camas Rinehart, Kalispell Flathead 39.42; Peter Demars, Billings West 40.07; Jacob Jessen, Winnett-Grass Range 40.17; Lee Walburn, Whitefish 40.20; Chris Hust Sr., Huntley Project 40.45; Caden Olsen, Billings Skyview 40.62; Benjamin Tuinstra, Valley Christian 40.86

(AA)-Deck, Kalispell Glacier (A)-Walburn, Whitefish (B)-Gunlikson, Big Timber (C)-Jessen, Winnett-Grass Range

400-meter relay (41.48) – Billings West 43.00; Kalispell Glacier 43.18; Huntley Project 43.39; Butte 43.39; Columbia Falls 43.77; Bozeman 43.82; Kalispell Flathead 43.82; Helena Capital 43.90; Billings Senior43.92; Miles City 43.93; Frenchtown 43.97; Loyola Sacred Heart 44.19

(AA)-Billings West (A)-Columbia Falls (B)-Huntley Project (C)-Seeley-Swan (44.59)

1,600-meter relay (3:19.26) – Billings West 3:25.70; Seeley-Swan 3:27.59; Hardin 3:28.10; Huntley Project 3:28.17; Billings Senior 3:28.23; Butte 3:29.49; Missoula Sentinel 3:29.89; Livingston 3:29.97; Frenchtown 3:30.07; Dillon 3:30.91; Whitefish 3:31.73; Fairfield 3:31.81

(AA)-Billings West (A)-Hardin (B)-Huntley Project (C)-Seeley-Swan

Long Jump (23-8) – Ry Olson, Joliet 22-1; Brody Grebe, Melstone 22-0 ½; Alfred Peterson, Dillon 21-10; Jace Klucewich, Frenchtown 21-8 ¼; Casey Cayer, Richey-Lambert 21-7 ½; Drew Deck, Kalispell Glacier 21-6 ¾; Gabe Longin, Great Falls 21-6; Zach Ingram, Dillon 21-5; Ryan Tirrell, Loyola Sacred Heart 21-4; Tommy Mellott, Butte 21-4

(AA)-Deck, Kalispell Glacier (A)-Peterson, Dillon (B)-Olson, Joliet (C)-Grebe, Melstone

Triple Jump (48-9 ½) – Levi Brubaker, Noxon 45-0; Steven Ray, Miles City 44-0 ½; Elias Dewaters, Missoula Sentinel 43-10; Zane Johnson, Dillon 43-7 ¾; Zach Russell, Red Lodge 43-4 ¼; Ry Olson, Joliet 43-4; Drew Deck, Kalispell Glacier 42-10 ¼; Wyatt Brusven, Shelby 42-9 ½; Brody Grebe, Melstone 42-8 ½; Caleb Bellach, Manhattan Christian 42-5 ½

(AA)-Dewaters, Missoula Sentinel (A)-Ray, Miles City (B)-Russell, Red Lodge (C)-Brubaker, Noxon

High Jump (7-1) – Trey Tintinger, Helena 6-11** (6-6); Julius Mims, Billings Senior 6-10; Avery Stiles, Boulder 6-9 ¼; Noah Bouchard, Huntley Project 6-8; Alfred Peterson, Dillon 6-6; Greydon Nicholson, Deer Lodge 6-4; Michael Haverfield, Dillon 6-4; Jonah Parke, Drummond 6-4; Wyatt Duke, Bigfork 6-4; Ry Olson, Joliet 6-4; Keegan Barnes, Great Falls CMR 6-4; Parker Donaldson, Denton-Stanford-Geyser 6-4; Keeley Bake, Fairfield 6-4

(AA)-Tintinger, Helena (A)-Peterson, Dillon (B)-Stiles, Boulder (C)-Parke, Drummond & Donaldson, Denton-Stanford-Geyser

Pole Vault (16-4) – Jon Tripp, Billings West 14-8; Christian Dean, Sidney 14-6; Tucker Samano, Billings Senior 14-3; Wyatt Heringer, Sidney 14-0; Jameson Slevin, Bozeman 14-0; Zane Johnson, Dillon 14-0; Chris Kistler, Huntley Project 13-9; Levi Gibson, Fairfield 13-6; Jack Eisenbarth, Whitefish 13-6; Blake Wacaser, Billings Skyview 13-6; Carson Weeden, Lewistown 13-6; Josh Dudley, Whitefish 13-6 (AA)-Tripp, Billings West (A)-Dean, Sidney (B)-Chris Kistler, Huntley Project (C)-Josh Herron, Fairview (13-0)

Shot Put (68-0 ½) – Carter Hughes, Sidney 59-6; Garrett Brown, Corvallis 56-5 ½; Jacob Campbell, Hamilton 55-5; Brock Field, Missoula Sentinel 51-11; Jaden Bienvenue, Billings West 51-9 ½; Reed Cooley, Glendive 51-0 ½; Carter Slade, Billings West 51-0 ¼; Marcus Wehr, Billings Central 50-9 ½; Mason Harrison, Lewistown 50-5; Mavrick McKinlay, Geraldine 50-2 ¾

(AA)-Field, Missoula Sentinel (A)-Hughes, Sidney (B)-Coen Guisti, Boulder (47-4) (C)-McKinlay, Geraldine

Discus (193-7) – Carter Hughes, Sidney 168-3; Carter Slade, Billings West 166-2; Ezra Bolles, Augusta 159-5 ; Brandon Spencer, Missoula Sentinel 158-5; Ely Kraft, Laurel 154-8; Jacob Campbell, Hamilton 154-6; Duncan Kraft, Billings Central 150-7

(AA)-Slade, Billings West (A)-Hughes, Sidney (B)-Chevy Boos, Glasgow (146-6) (C)-Ezra Bolles, Augusta

Javelin (213-4*) – Rylan Ortt, Missoula Sentinel 203-2; Evan Todd, Kalispell Glacier 196-1; Michael Graves, Hamilton 189-2; Cooper Hoffman, Dillon 182-10; Cade Holter, Butte Central 182-1; Jakeb Kindel, Eureka 179-4; Drew Morgan, Columbia Falls 179-0; Brock Field, Missoula Sentinel 177-3; Steve Smathers, Twin Bridges 176-3; Logan Riddle, Missoula Hellgate 176-1

* Set with new IAAF javelin. Old javelin record is 249-7

(AA)-Ortt, Missoula Sentinel (A)-Graves, Hamilton (B)-Kindel, Eureka (C)-Smathers, Twin Bridges

** mark made at Arcadia Invitational in California, ( ) best mark in Montana

GIRLS

100 meters (12.19) – Delaney Bahn, Bozeman 12.27; Tylia DeJohn, Dillon 12.47; Emilie Maes, Helena 12.52; Willa Albrecht, Billings West 12.54; Audrey Bloomquist, Helena Capital 12.59; Wrenzi Wrzesinski, Baker 12.68; Maddie Albrecht, Billings West 12.68; Kaitlyn Keithley, Sidney 12.77; Kamdyn Molenda, Cut Bank 12.83; Leigha Carter, Helena Capital 12.85

(AA)-Bahn, Bozeman (A)-DeJohn, Dillon (B)-Wrzesinski, Baker (C)-Carlee Fryberger, Charlo (12.95)

200 meters (24.4) – Delaney Bahn, Bozeman 25.69; Maddie Albrecht, Billings West 25.74; Willa Albrecht, Billings West 25.78; Tylia DeJohn, Dillon 26.00; Mary Corbett, Bozeman 206.15; Wrenzi Wrzesinski, Baker 26.42; Zoe Delaney, Winnett-Grass Range 26.49; Audrey Bloomquist, Helena Capital 26.52; Sydney Sheridan, Helena Capital 26.54; Leigha Carter, Helena Capital 26.56

(AA)-Bahn, Bozeman (A)-DeJohn, Dillon (B)-Wrzesinski, Baker (C)-Delaney, Winnett-Grass Range

400 meters (54.62) – Zoe Delaney, Winnett-Grass Range 58.35; Odessa Zentz, Helena 58.42; Lily Mercer, Dillon 59.40; Wrenzi Wrzesinski, Baker 59.63; Maliea Owens, Billings Skyview 59.67; Josie Windauer, Columbia Falls 59.89; Madi Provo, Missoula Hellgate 59.96; Anna Trudnowski, Butte 1:00.32; Ally Cleverly, Butte 1:00.36; Faith Rebich, Frenchtown 1:00.40

(AA)-Zentz, Helena (A)-Mercer, Dillon (B)-Wrzesinski, Baker (C)-Delaney, Winnett-Grass Range

800 meters (2:05.65) – Terra Trom, Bozeman 2:15.99; Odessa Zentz, Helena 2:18.17; Alex Moore, Bozeman 2:18.98; Madi Provo, Missoula Hellgate 2:19.14; Brooke Stayner, Missoula Sentinel 2:19.64; Tiahna Vladic, Billings Senior 2:20.15; Whitney Hanson, Colstrip 2:20.20; Bridget Boyle, Bozeman 2:20.67** (2:20.83); Kylie Hartnett, Helena 2:21.54; Katie Jacobsen, Red Lodge 2:22.38

(AA)-Trom, Bozeman (A)-Brynnli Poulsen, Hamilton (2:22.53) (B)-Hanson, Colstrip (C)-Delaney, Winnett-Grass Range (2:23.07)

1,600 meters (4:43.51) – Tiahna Vladic, Billings Senior 5:01.12; Terra Trom, Bozeman 5:03.22; Ember Stratton, Missoula Hellgate 5:07.95; Elise Stearns, Missoula Hellgate 5:08.00; Bea Frissell, Polson 5:08.99; Alex Moore, Bozeman 5:11.86; Kylie Hartnett, Helena 5:14.27; Natalie McCormick, Bozeman 5:14.59; Katie Munro, Missoula Hellgate 5:15.02** (5:22.69); Kynsie Schmidt, Great Falls CMR 5:15.89

(AA)-Vladic, Billings Senior (A)-Frissell, Polson (B)-L’Tia Lawrence, Harlem (5:16.65) (C)-Sariah Maughan, Seeley-Swan (5:22.39

3,200 meters (10:23.31) – Terra Trom, Bozeman 10:47.92** (11:11.27); Alex Moore, Bozeman 10:49.68** (11:00.80); Ember Stratton, Missoula Hellgate 10:50.12** (10:57.58); Bea Frissell, Polson 10:53.14; Natalie McCormick, Bozeman 11:00.33** (11:45.27); Tiahna Vladic, Billings Senior 11:11.53; Kylie Hartnett, Helena 11:22.80; Elise Stearns, Missoula Hellgate 11:24.76; L’Tia Lawrence, Harlem 11:25.78; Elena Vandersloot, Billings Senior 11:27.40

(AA)-Trom, Bozeman (A)-Frissell, Polson (B)-Lawrence, Harlem (C)-Lekvold, Scobey (12:08.55)

100 hurdles (14.11) – Ashley McElmurry, Missoula Sentinel 14.60; Melissa Moreni, Helena Capital 15.00; Brooke Stayner, Missoula Sentinel 15.45; Wrenzi Wrzesinski, Baker 15.47; Faith Brennan, Kalispell Glacier 15.60; Carlee Fryberger, Charlo 15.66; Kaia Schreder, Billings West 15.73; Delaney Bahn, Bozeman 15.81; Macee Murphy, Huntley Project 15.83; Eliza Thomas, Helena Capital 16.03

(AA)-Ash. McElmurry, Missoula Sentinel (A)-Rileigh McGree, Butte Central (16.54) (B)-Wrzesinski, Baker (C)-Fryberger, Charlo

300 hurdles (42.87) – Ashley McElmurry, Missoula Sentinel 45.47; Mayjia Horst, Bozeman 46.26; Aubry Grame, Kalispell Glacier 46.54; Wrenzi Wrzesinski, Baker 46.56; Audrey McElmurry, Missoula Sentinel 46.87; Kamryn Scully, Deer Lodge 46.94; Keara Burgess, Missoula Big Sky 46.96; Gianna Migliaccio, Billings Skyview 47.02; Casey Ehmann, Darby 47.08; Cloie Banderob, Billings Senior 47.26

(AA)-Ash. McElmurry, Missoula Sentinel (A)-Shipman, Dillon (48.02) (B)-Wrzesinski, Baker (C)-Ehmann, Darby

400-meter relay (47.56) – Helena Capital 48.99; Billings West 49.27; Kalispell Flathead 49.57; Helena 50.40; Missoula Big Sky 50.46; Kalispell Glacier 50.46; Dillon 50.58; Butte 50.73; Havre 50.83; Missoula Sentinel 50.87; Bozeman 51.10; Billings Senior 51.29

(AA)-Helena Capital (A)-Dillon (B)-Baker (51.51) (C)-Seeley-Swan (52.30)

1,600-meter relay (3:52.46) – Bozeman 4:04.61; Billings Senior 4:05.95; Billings West 4:06.42; Helena Capital 4:08.44; Missoula Big Sky 4:08.61; Seeley-Swan 4:09.04; Missoula Hellgate 4:10.06; Butte 4:10.17; Columbia Falls 4:10.54; Kalispell Glacier 4:11.62; Kalispell Flathead 4:11.84; Dillon 4:12.43

(AA)-Bozeman (A)-Columbia Falls (B)-Columbus (4:14.33) (C)-Seeley-Swan

** ran time at Arcadia Invitational in California, ( ) best time in Montana

Long Jump (18-11 ¾) – Delaney Bahn, Bozeman 19-11 ¼; Ashley McElmurry, Missoula Sentinel 19-3 ½; Lauren Heggen, Missoula Sentinel 18-11; Lindsay McGree, Butte Central 18-3 ½; Gabbie Parini, Butte 17-8 ½; Faith Brennan, Kalispell Glacier 17-7 ½; Brooke Berry, Billings Skyview 17-5; Thais Boava, Big Sky (Lone Peak) 17-5; Ashton Lewis, Stevensville 17-5; Tatum Hull, Chester-Joplin-Inverness 17-3

(AA)-Bahn, Bozeman (A)-L. McGree, Butte Central (B)-Macee Murphy, Huntley Project (16-11 ½) (C)-Boava, Big Sky (Lone Peak)

Triple Jump (39-7) – Lauren Heggen, Missoula Sentinel 40-7 ½; Ashley McElmurry, Missoula Sentinel 40-2 ¼; Whitney Morrison, Missoula Big Sky 37-11; Audrey Bloomquist, Helena Capital 37-9 ½; Faith Brennan, Kalispell Glacier 37-5; Dezi Chamberlin, Miles City 37-4 ¼; Karsen Murphy, Glendive 36-10 ¼; Ginny Kerr, Helena 36-1 ¼; Ainsley Shipman, Dillon 36-1; Kaitlin Cox, Charlo 35-11 ¼

(AA)-Heggen, Missoula Sentinel (A)-Chamberlin, Miles City (B)-Murphy, Huntley Project (35-8 ½) (C)-Cox, Charlo

High Jump (5-9 ½) – Delaney Bahn, Bozeman 5-7; Madison Boles, Kalispell Flathead 5-6; Karsen Murphy, Glendive 5-5; Jourdain Klein, Ennis 5-4; Hannah Schonhoff, Bozeman 5-4; Anna Trudnowski, Butte 5-4; Mayjia Horst, Bozeman 5-3; Hannah Hutchison, Corvallis 5-3; Erin Wilde, Whitefish 5-3; Giliian Sherrill, Missoula Hellgate 5-3; Andrea Newbrough, Great Falls CMR 5-3; Taylor Brisendine, Kalispell Glacier 5-3

(AA)-Bahn, Bozeman (A)-Murphy, Glendive (B)-Kallie Zinne, Joliet & Jody Detlaff, Thompson Falls (5-0) (C)-Klein, Ennis

Pole Vault (13-0) – Katie Berglund, Sidney 11-6; Isabella Reed, Missoula Big Sky 11-6; Kendall Stark, Billings West 11-1; Maisee Brown, Billings Senior 11-0; Summer Unger, Helena 10-7; Emma Zimmerman, Billings West 10-6; Emily Sullivan, Belgrade 10-6; Josie Windauer, Columbia Falls 10-6; Kamryn Scully, Deer Lodge 10-6; Dakota Manecke, Cut Bank 10-6; Cynthia Smith, Belgrade 10-6

(AA)-Reed, Missoula Big Sky (A)-Berglund, Sidney (B)-Scully, Deer Lodge & Manecke, Cut Bank (C)-Terra Bertsch, Seeley-Swan (10-0)

Shot Put (47-6) – Kylie Zimmer, Lewistown 40-9; Anna Zimmer, Lewistown 40-7 ½; LaKeema Williams, Billings West 40-3 ¼; Jamie Whitedirt, Colstrip 39-0 ½; Breanna Johns, Great Falls CMR 38-11; Cassidy Randel, Denton-Geyser-Stanford 38-8 ½; Mya Mcneely, Kalispell Glacier 38-6; Ashton McAnally, Bigfork 38-4; Emily Poole, Huntley Project 37-10; Kayla Martin, Kalispell Flathead 37-9 ½

(AA)-Williams, Billings West (A)-K. Zimmer, Lewistown (B)-Whitedirt, Colstrip (C)-Randel, Denton-Geyser-Stanford

Discus (157-0) – Calla Haldorson, Corvallis 146-6; Kylie Zimmer, Lewistown 138-6; Klaire Kovatch, Seeley-Swan 136-11; Emily Poole, Huntley Project 132-0; Anna Zimmer, Lewistown 129-9; LaKeema Williams, Billings West 129-5; Carsyn Campbell, Billings West 124-10; Zoe Waddell, Bozeman 124-9; Katelyn Dickemore, Hamilton 124-6; Rochelle Pease, Rocky Boy 124-4 ½

(AA)-Williams, Billings West (A)-Haldorson, Corvallis (B)-Poole, Huntley Project (C)-Kovatch, Seeley-Swan

Javelin (152-8*) – Angellica Street, Columbia Falls 150-1; Emily Poole, Huntley Project 146-6; Tynn Christiansen, Dillon 130-5; Tehya Campbell, Glasgow 128-8; Piper Pfister, Missoula Hellgate 127-3; Jessica LeFevre, Laurel 125-9 ½; Kortney Nelson, Scobey 124-11; Jamie Pickens, Helena 124-11; Katie Dixon, Kalispell Glacier 124-7; Autumn Morse, Seeley-Swan 124-3

* Set with new IAAF javelin. Old javelin record is 172-0

(AA)-Pfister, Missoula Hellgate (A)-Street, Columbia Falls (B)-Poole, Huntley Project (C)-Nelson, Scobey

Print Article

Read More Local Sports

Golf season begins for Flathead, Glacier

August 19, 2019 at 5:00 am | Daily Inter Lake GREAT FALLS — The high school golf season got started on Monday with the 36-hole Great Falls Invitational. Four local athletes are among the top 10 individuals after the first round. Flathead’s Ez...

Comments

Read More

Lakers’ Stultz on AA all-state Legion baseball team

August 17, 2019 at 5:00 am | Daily Inter Lake The Daily Inter Lake Randy Stultz of the Kalispell Lakers has been named to the Class AA Montana/Alberta American Legion all-state baseball team. The Lakers also had four players selected to th...

Comments

Read More

Northwest Montana Fair PRCA Rodeo Few changes on final night

August 17, 2019 at 5:00 am | Daily Inter Lake Final night, full house, but just a few changes in the final standings at the Northwest Montana Fair PRCA Rodeo at the Flathead County Fairgrounds. Ranked cowboys and cowgirls established some lo...

Comments

Read More

PHOTOS: PRCA Rodeo at NWMT Fair

August 17, 2019 at 5:00 am | Daily Inter Lake Photos from the Northwest Montana Fair PRCA Rodeo at the Flathead County Fairgrounds in Kalispell on Aug. 15-17. ...

Comments

Read More

Contact Us

(406) 755-7000
727 East Idaho
Kalispell, MT 59901

©2019 Daily Inter Lake Terms of Use Privacy Policy
X
X