TRACK: Beagle paces Loggers in Libby Invitational

Print Article

LIBBY — Jay Beagle’s clean sweep of the dashes led the host Libby boys to the team title on Saturday at the Libby Invite.

Beagle won the 100-, 200- and 400-meter dashes and also led off the Libby 4x100 relay team that took first to provide a boost to the Loggers, who finished with 127.2 points to edge Eureka’s 118.2.

Bigfork ran away with the girls team title, accumulating 159 points. Libby was second with 120.3.

Eureka’s Elizabeth Pacella turned in the top individual performance for the girls, winning the high jump, triple jump and pole vault.

Haile Norred (200- and 400-meter) and Anya Young (800- and 1600-meter) won two races apiece to lead Bigfork. The Valkyries also won both the 4x100 and 4x400 relays.

Libby’s Emma Gruber finished ahead of the pack in the 100- and 300-meter hurdles.

On the boys side, Chet McCully won the 110- and 300-meter hurdles and finished second in the pole vault for Eureka.

Libby Invitational

Logger Stadium

Saturday

Girls

Team scores

1, Bigfork, 159; 2, Libby, 120.3; 3, Browning, 68; 4, Eureka, 60; 5, Flathead, 47.6; 6, Noxon, 37; 7, Columbia Falls, 24; 8, Troy, 10.

Individual results

100 Meter Dash

1, Emily Mossburg, Libby, 13.37. 2, Jordan Nelson, Bigfork, 13.49. 3, Olivia Gilliam/Smith, Libby, 13.77. 4, Jade Ware, Flathead, 14.04. 5, Hunter McGillivray, Flathead, 14.05. 6, Dulci SkunkCap, Browning, 14.08.

200 Meter Dash

1, Haile Norred, Bigfork, 27.12. 2, Emily Mossburg, Libby, 27.42. 3, Jordan Nelson, Bigfork, 28.07. 4, Audrey Buenz, Bigfork, 29.20. 5, Olivia Gilliam/Smith, Libby, 29.29. 6, Hunter McGillivray, Flathead, 29.47.

400 Meter Dash

1, Haile Norred, Bigfork, 1:01.10. 2, Emily Mossburg, Libby, 1:03.47. 3, Shae Anderson, Bigfork, 1:04.63. 4, True Gannon, Flathead, 1:09.04. 5, Ashley BearChild, Browning, 1:10.76. 6, Hailey Gardner, Flathead, 1:11.59.

800 Meter Run

1, Anya Young, Bigfork, 2:26.55. 2, Alicia Kalenank, Bigfork, 2:37.41. 3, Lauren Thorstenson, Libby, 2:37.74. 4, Alexah Herman, Flathead, 2:55.53. 5, Kylee Quinn, Libby, 2:56.85. 6, Anna Kaiser, Noxon, 3:04.60.

1600 Meter Run

1, Anya Young, Bigfork, 5:30.76. 2, Lauren Thorstenson, Libby, 6:18.08. 3, Kara Mohr, Columbia Fal, 6:52.20. 4, Veronica Reed, Browning, 6:53.16. 5, Wakiyawin Shawl, Browning, 6:54.73. 6, Kelsey Madplume, Browning, 6:56.10.

3200 Meter Run

1, Lauren Thorstenson, Libby, 13:16.47. 2, Veronica Reed, Browning, 14:15.00. 3, Kelsey Madplume, Browning, 14:17.28. 4, Grace Stewart, Bigfork, 14:17.97. 5, Halona LaFleur, Libby, 14:20.76. 6, Phalyn Fickas, Noxon, 14:35.00.

100 Meter Hurdles

1, Emma Gruber, Libby, 17.34. 2, Isabella Hollingsworth, Libby, 17.97. 3, Madison Gardner, Bigfork, 18.72. 4, Ella Pierce, Troy, 19.27. 5, Allie Reichner, Bigfork, 19.43. 6, Avery Cherot, Flathead, 19.80.

300 Meter Hurdles

1, Emma Gruber, Libby, 51.61. 2, Carlin Manning, Flathead, 52.17. 3, Ashley Dropps, Flathead, 55.87. 4, Avery Cherot, Flathead, 57.12. 5, Alexah Herman, Flathead, 57.77. 6, Kali Murray, Noxon, 58.42.

4x100 Meter Relay

1, Bigfork ‘A’ (Madison Gardner, Jordan Nelson, Shae Anderson, Haile Norred), 56.38. 2, Browning ‘A’ (Pitaakii Armstrong, Payton Crossguns, Dulci SkunkCap, Veronica Reed), 56.51. 3, Bigfork ‘B’ (Courtney Carey, Audrey Buenz, Alaura Zarn, Shea Meissner), 57.11. 4, Noxon ‘A’ (Kali Murray, Alivia Hill, Kristina Brown, Delaney Weltz), 57.37. 5, Lincoln County ‘A’ (Karlee Frost, Alyssa Pecora, Brooklyn Butterfield, Elizabeth Pacella), 57.44. 6, Columbia Falls ‘A’ (Cashia Baker, Kate Hatfield, Brianna Wehe, Kiara McPhee), 58.63.

4x400 Meter Relay

1, Bigfork ‘A’ (Jordan Nelson, Anya Young, Shae Anderson, Haile Norred), 4:17.83. 2, Libby ‘A’ (Emma Gruber, Kylee Quinn, Olivia Gilliam/Smith, Lauren Thorstenson), 4:35.50. 3, Bigfork ‘B’ (Madison Gardner, Audrey Buenz, Rakiah Grende, Alicia Kalenank), 4:40.99. 4, Flathead ‘A’ (Carlin Manning, Hailey Gardner, Hunter McGillivray, True Gannon), 4:43.47. 5, Noxon ‘A’ (Kristina Brown, Alivia Hill, Phalyn Fickas, Anna Kaiser), 5:10.72.

High Jump

1, Emily Mossburg, Libby, 5-00. 2, Rakiah Grende, Bigfork, 4-06. 3, Ella Pierce, Troy, 4-04. 4, Taylor Weaver, Columbia Fal, 4-02. 4, Pitaakii Armstrong, Browning, 4-02. 6, Peyton Rhodes, Columbia Fal, 4-00.

Pole Vault

1, Elizabeth Pacella, Lincoln Coun, 8-03. 2, Kara Mohr, Columbia Fal, 7-00. 2, Jaclyn Saunders, Bigfork, 7-00. 4, Halona LaFleur, Libby, 6-00. 4, Ashley Dropps, Flathead, 6-00. 4, Hailey Gardner, Flathead, 6-00.

Long Jump

1, Elizabeth Pacella, Lincoln Coun, 15-04. 2, Alyssa Pecora, Lincoln Coun, 15-02. 3, Pitaakii Armstrong, Browning, 15-01. 4, Emma Gruber, Libby, 14-10.75. 5, Alayna Creekmore, Flathead, 14-06. 6, Reese Nissen, Bigfork, 14-03.50.

Triple Jump

1, Elizabeth Pacella, Lincoln Coun, 32-05.50. 2, Reese Nissen, Bigfork, 31-04.25. 3, Pitaakii Armstrong, Browning, 30-08.50. 4, Isabella Hollingsworth, Libby, 30-06.50. 5, Anna Kaiser, Noxon, 30-03.50. 6, Brooklyn Butterfield, Lincoln Coun, 29-07.

Shot Put

1, Tamika Guardipee, Browning, 31-01. 2, Ashton McAnally, Bigfork, 31-00. 3, Delaney Weltz, Noxon, 30-07.25. 4, Kiera Brown, Columbia Fal, 29-09.50. 5, Cory Brodmerkle, Noxon, 27-09.25. 6, Megan Hanson, Lincoln Coun, 27-06.75.

Discus Throw

1, Tamika Guardipee, Browning, 97-11. 2, Delaney Weltz, Noxon, 95-08. 3, Shae Anderson, Bigfork, 92-03. 4, Megan Hanson, Lincoln Coun, 90-05. 5, Brooklyn Rainer, Libby, 89-02. 6, Cory Brodmerkle, Noxon, 87-03.

Javelin Throw

1, Megan Hanson, Lincoln Coun, 101-02. 2, Kristina Brown, Noxon, 95-03. 3, Ansleigh Edgerton, Bigfork, 90-05. 4, Michelle Leonard, Lincoln Coun, 88-11. 5, Gracie Mee, Columbia Fal, 86-09. 6, Delaney Weltz, Noxon, 85-01.

Boys

Team scores

1, Libby, 127.2; 2, Eureka, 118.2; 3, Bigfork, 97.8; 4, Browning, 62; 5, Flathead, 52.3; 6, Noxon, 36; 7, Troy, 25; 8, Columbia Falls, 8.

Individual results

100 Meter Dash

1, Jay Beagle, Libby, 11.87. 2, Hunter Leighty, Troy, 11.90. 3, Gavin Strom, Libby, 12.02. 4, James Gilham, Browning, 12.05. 5, Kelton Griffith, Flathead, 12.13. 6, Jeremy Herd, Bigfork, 12.22.

200 Meter Dash

1, Jay Beagle, Libby, 24.10. 2, Gavin Strom, Libby, 24.42. 3, Hunter Leighty, Troy, 24.49. 4, James Kerr, Bigfork, 24.91. 5, Chayton Trash-Worell, Bigfork, 25.01. 6, Kelton Griffith, Flathead, 25.19.

400 Meter Dash

1, Jay Beagle, Libby, 52.57. 2, Hunter Leighty, Troy, 53.77. 3, James Kerr, Bigfork, 55.63. 4, CJ Smith, Browning, 56.36. 5, Cole Fear, Flathead, 56.49. 6, Cody Cable, Noxon, 57.57.

800 Meter Run

1, Cory Chaney, Lincoln Coun, 2:10.62. 2, Phillip Sun Rhodes, Browning, 2:10.68. 3, Alex Lowe, Lincoln Coun, 2:11.42. 4, Jeff Offenbecher, Libby, 2:11.45. 5, Connor Wride, Flathead, 2:17.39. 6, Troy Saari, Bigfork, 2:17.52.

1600 Meter Run

1, Alex Lowe, Lincoln Coun, 5:05.82. 2, Phillip Sun Rhodes, Browning, 5:13.91. 3, Jacob Ort, Flathead, 5:15.34. 4, Hunter Carvey, Lincoln Coun, 5:17.49. 5, Hunter Steele, Lincoln Coun, 5:18.27. 6, Luke Morin, Flathead, 5:21.63.

3200 Meter Run

1, Anton Young, Bigfork, 10:57.66. 2, Luke Morin, Flathead, 11:07.00. 3, Phillip Sun Rhodes, Browning, 11:08.00. 4, John Cheroske, Libby, 11:25.70. 5, Alex Currie, Noxon, 11:34.36. 6, Chris Reevis, Browning, 11:34.77.

110 Meter Hurdles

1, Chet McCully, Lincoln Coun, 16.14. 2, Edison VanVleet, Noxon, 18.46. 3, Wyatt Duke, Bigfork, 19.04. 4, Ethan VandenBosch, Flathead, 21.51. 5, Hunter Jordan, Troy, 22.05.

300 Meter Hurdles

1, Chet McCully, Lincoln Coun, 42.55. 2, Preston Racine, Browning, 46.07. 3, Stetson Miller, Lincoln Coun, 48.07. 4, Edison VanVleet, Noxon, 48.17. 5, Ethan VandenBosch, Flathead, 52.04. 6, Michael Beers, Troy, 54.79.

4x100 Meter Relay

1, Flathead ‘A’ (Kelton Griffith, Kyle Fear, Cole Fear, Kaden Wills), 46.86. 2, Bigfork ‘A’ (Jacob Herd, James Kerr, Logan Taylor, Luke Schmit), 47.29. 3, Lincoln County ‘A’ (Chet McCully, Mason Davis, Jakeb Kindel, Ethan Holt), 47.51. 4, Browning ‘A’ (Brant Bremner, James Gilham, Driston Louis, Preston Racine), 48.41. 5, Bigfork ‘B’ (Noah Kinslow, Chayton Trash-Worell, Luke Taylor, Landon Shaw), 48.58. 6, Browning ‘B’ (Justin Anderson, Tyson Birdrattler, Peyton Crawford, Isiah Marceau), 49.11.

4x400 Meter Relay

1, Libby ‘A’ (Jay Beagle, John Cheroske, Keith Johnson, Jeff Offenbecher), 3:46.36. 2, Bigfork ‘A’ (James Kerr, Chase Chappuis, Troy Saari, Logan Taylor), 3:46.76. 3, Browning ‘A’ (Justin Anderson, Preston Racine, Phillip Sun Rhodes, CJ Smith), 3:52.90. 4, Flathead ‘A’ (Kaden Wills, Collin Dallen, Kyle Fear, Cole Fear), 3:56.61. 5, Lincoln County ‘A’ (Mason Davis, Jakeb Kindel, Cory Chaney, Alex Lowe), 4:01.01. 6, Bigfork ‘B’ (Noah Kinslow, Landon Shaw, Shelton Woll, Hans Schneller), 4:02.74.

High Jump

1, Wyatt Duke, Bigfork, 6-02. 2, Logan Taylor, Bigfork, 6-00. 2, Gavin Strom, Libby, 6-00. 4, Kevin Barnes, Libby, 5-08. 4, Peyton Crawford, Browning, 5-08. 6, Colt Thorness, Bigfork, 5-06. 6, Kelton Griffith, Flathead, 5-06. 6, Colten Clemons, Libby, 5-06.

Pole Vault

1, Darrock Jackson, Flathead, 11-00. 2, Chet McCully, Lincoln Coun, 10-06. 3, Ethan Beck, Libby, 10-00. 4, Luke Taylor, Bigfork, 9-06. 5, Colter Casazza, Columbia Fal, 9-00. 6, Jeff Offenbecher, Libby, 8-06. 6, Shelton Woll, Bigfork, 8-06. 6, AJ Pacella, Lincoln Coun, 8-06. 6, Zane Gardner, Bigfork, 8-06.

Long Jump

1, Gavin Strom, Libby, 20-04.25. 2, Jeff Offenbecher, Libby, 19-04.75. 3, Brant Bremner, Browning, 19-00.75. 4, Eli Smith, Libby, 18-10.75. 5, Ethan Beck, Libby, 18-08.50. 6, Levi Brubaker, Noxon, 18-05.

Triple Jump

1, Keith Johnson, Libby, 40-06.25. 2, Levi Brubaker, Noxon, 39-11.25. 3, Isaac Balla, Columbia Fal, 38-00.75. 4, Colten Clemons, Libby, 37-03. 5, Chase Chappuis, Bigfork, 36-10.25. 6, AJ Pacella, Lincoln Coun, 36-06.25.

Shot Put

1, Stetson Miller, Lincoln Coun, 45-05. 2, Colter Szymoniak, Lincoln Coun, 43-01.25. 3, Rylan Weltz, Noxon, 41-02.50. 4, Aaron Raynor, Noxon, 40-10.50. 5, Cyrus Sweedman, Libby, 39-08. 6, Jacob Boggs, Browning, 39-05.75.

Discus Throw

1, Chase Chappuis, Bigfork, 122-00. 2, Stetson Miller, Lincoln Coun, 120-06. 3, Colter Szymoniak, Lincoln Coun, 113-04. 4, Cyrus Sweedman, Libby, 112-05. 5, Aaron Raynor, Noxon, 110-03. 6, Jacob Boggs, Browning, 108-04. 6, Ryan Longtime Sleeping, Browning, 108-04.

Javelin Throw

1, Mason Davis, Lincoln Coun, 151-05. 2, Chase Chappuis, Bigfork, 147-04. 3, Logan Gilliard, Bigfork, 144-02. 4, Jeff Offenbecher, Libby, 143-04. 5, Anders Epperly, Bigfork, 136-11. 6, Jakeb Kindel, Lincoln Coun, 130-06.

Print Article

Read More Local Sports

TRACK: Flathead boys wins Swede Dahlberg

April 21, 2018 at 5:00 am | Daily Inter Lake BUTTE — A solid all-around effort yielded the Flathead boys track and field team the narrowest of victories on Friday at the Swede Dahlberg Invitational despite capturing just one individual champi...

Comments

Read More

TENNIS: Titles for Glacier, Flathead at Kalispell Invite

April 21, 2018 at 5:00 am | Daily Inter Lake The Daily Inter Lake Glacier and Flathead both turned in strong showings on Saturday at the Kalispell Invitational tennis tournament on the courts at Flathead Valley Community College. Glacier’...

Comments

Read More

SOFTBALL: Flathead sweeps Hellgate for first wins of season

April 21, 2018 at 5:00 am | Daily Inter Lake Flathead softball picked up its first two wins of the season in emphatic fashion on Saturday against Missoula Hellgate at Kidsports Complex. The Bravettes (2-6 overall, 1-5 Western AA) run-ruled t...

Comments

Read More

TRACK: Hill shines at Optimist Invitational track

April 20, 2018 at 5:00 am | Daily Inter Lake BUTTE — Glacier’s Annie Hill was the bright spot on an otherwise middling day for both Kalispell girls track and field teams at the Optimist Invitational, moved to Butte from its normal home in Gre...

Comments

Read More

Contact Us

(406) 755-7000
727 East Idaho
Kalispell, MT 59901

©2018 Daily Inter Lake Terms of Use Privacy Policy
X
X